fbpx

Zdjęcie biznesowe? Ale właściwie po co komu fotografia biznesowa?

Fotografia biznesowa staje się coraz bardziej popularna. Jeszcze nie tak dawno profesjonalne zdjęcia biznesowe zarezerwowane były wyłącznie dla menadżerów dużych firm i korporacji. Dziś, sytuacja jest całkowicie odmienna. Dostępność profesjonalnej fotografii biznesowej i wizerunkowej sprawia, że może mieć je każdy. Pytanie brzmi, po co? Czy faktycznie ma ona zastosowanie w życiu zawodowym? Jeśli tak, to do czego przydają się zdjęcia biznesowe? I czy to realne powody, dla których po zdjęcia biznesowe powinien sięgnąć… prawie każdy?

Zdjęcia biznesowe do cv. Profesjonalna fotografia firmowa Poznań.

Do czego mogą posłużyć nam profesjonalne zdjęcia biznesowe?

Oto 5 najbardziej oczywistych zastosowań.

1.

Profesjonalne zdjęcie biznesowe do CV.

Każdy, kto kiedykolwiek szukał pracy musiał choć raz przygotować własne CV. Jest to najważniejszy dokument w pierwszym kontakcie z przyszłym pracodawcą. Dobrze przygotowane CV stanowi naszą wizytówkę, której zadaniem jest jak najlepsze zaprezentowanie naszej zawodowej pozycji i spowodowanie, że zostaniemy zaproszeni do dalszego etapu rekrutacji np. spotkania/rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego bardzo ważnym jest, by CV było profesjonalne, czytelne i opatrzone profesjonalnym zdjęciem biznesowym. Tak przygotowane CV polepsza nasz zawodowy wizerunek i zwiększa szanse w procesie rekrutacji.

Jakie zdjęcia najlepiej sprawdzą się w CV?

Portrety w CV nie mogą dominować na dokumencie i być zbyt duże. Najlepiej sprawdzają się zdjęcia typu headshot, gdzie na zdjęciu mamy głowę i ramiona. Dzięki temu, mimo niewielkiego rozmiaru, zdjęcie będzie czytelne i rozpoznawalne. Kadrowanie w orientacji poziomej często docinane do kwadratu lub okręgu. Najczęściej są to zdjęcia kolorowe, lecz nie przejaskrawione. Dobrze sprawdza się również zdjęcia czarno-białe.

2.

Social media. Profesjonalne zdjęcie profilowe na Linkedin… ale też goldenline, Facebook, Tweeter, Instagram….

Linkedin to aktualnie największa sieć profesjonalistów na świecie. W Polsce liczy om 3 mln profili zawodowych i wciąż rośnie. Według portalu marketingdlaludzi.pl jest to główne źródło dzielenia się profesjonalnym kontentem i generowania leadów B2B. Stanowi również podstawowe narzędzie rekruterów. Podobnie jest z Facebookiem, Instagramem czy Tweeterem. Bez względu na to, którą platformę social media wybierzemy, nasz profil potrzebuje dobrego zdjęcia.

Profesjonalne zdjęcia biznesowe na profil Linkedin, Facebook, Tweeter, Instagram… czyli jakie?

Podobnie jak w przypadku zdjęć do CV, zdjęcie profilowe zajmuje relatywnie niedużo miejsca. Zdjęcia w zbyt szerokiej perspektywie mogą być mało czytelne, niewyraźne a osoby na nich trudno rozpoznawalne. W takiej sytuacji ponownie najlepiej sprawdzą się biznesowe headshoty i kadry klasyczne (cięte w pasie). Tak kadrowane zdjęcia biznesowe z łatwością dają się zamknąć w kwadratach i okręgach, najczęściej występującymi formatami. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozdzielczość i wielkość zdjęć do wymagań serwisu, w którym mamy profil. Każdy z portali określa wielkości optymalne zdjęć. Jeśli je znacząco przekroczymy, serwis samodzielnie, z automatu zmniejszy zdjęcie i zredukuje jego jakość. Nasze zdjęcie straci na ostrości, kontraście i będzie wyglądało po prostu gorzej niż w oryginale. Wartości rozdzielczości optymalnych ulegają zmianom, ale zasadą ogólną jest by zdjęcie profilowe, które wrzucamy było w formacie JPG, nie przekraczało 1080p szerokości i 90% jakości.


Zdjęcie do CV Poznań. Fotografia biznesowa i korporacyjna.


Profesjonalna fotografia biznesowa Poznań. Zdjęcie do CV. Ceny Sesji. Portret firmowy i biznesowy.


fotografia sesja biznesowa poznań profesjonalne zdjęcie do cv linkedin headshot


3.

Komunikatory, stopki e-mail -czyli sposób na nieanonimową formę kontaktu.

Czy tego chcemy czy nie, z każdym dniem świat robi się coraz bardziej cyfrowy i zdalny. Ostatni lockdown i pandemia Covid-19 dodatkowo przyspieszyły te zmiany. Jeszcze częściej do kontaktu z innymi sięgamy po e-mail, komunikatory, wideokonferencje i wiele innych form zastępujących kontakt bezpośredni. Wykorzystanie zdjęć biznesowych w stopkach e-mail i komunikatorach pomaga zmniejszyć cyfrowy dystans i sprawia, że kontakt jest przyjemniejszy. Dużo łatwiej przyjąć nam, że po drugiej stronie ekranu siedzi nie anonimowy, randomowy awatar, a konkretny żywy człowiek gdy jego zdjęcie „spogląda” na nas z komunikatora.

Jakie zdjęcia biznesowe wybrać do stopki e-mail i komunikatorów tj. Messenger, Whatsup, Zoom itd.

Z uwagi na to, jak niezwykle mało miejsca zajmują w komunikatorach zdjęcia, najlepszym wyborem jest biznesowe zdjęcie typu headshot. Specyfika tego rodzaju fotografii świetnie wpisuje się w możliwości jakie dają komunikatory. Skupienie się w zdjęciu na twarzy i ramionach sprawi, że mimo maluch rozmiarów zdjęcie będzie czytelne, a my rozpoznawalni. Podobnie jest w przypadku zdjęć w stopce mailowej. W prawdzie sami decydujemy o wielkości zdjęcia ale nie powinno być ono duże. Zdjęcie biznesowe w stopce e-mail stanowi dodatek do naszego podpisu i nie może dominować graficznie. Dodatkowo, należy pamiętać by zdjęcie w stopce e-mail było lekkie (JPG, jakość poniżej 80%) i niskiej rozdzielczości. Dzięki temu zdjęcie nie będzie obciążało wiadomości, co w przypadku rozbudowanych korespondencji jest bardzo istotne.

4.

Fotografia biznesowa i wizerunkowa na stronę internetową/www.

Bardzo wiele osób prowadzi własne firmy. Są to przedstawiciele wolnych zawodów, freelancerzy, rzemieślnicy, usługodawcy… i wiele wiele innych. Trudno znaleźć dziś osobę, która prowadząc własną formę nie byłaby obecna w internecie, np. poprzez własną stronę internetową. Jeśli zatem masz własną stronę, a Twoja działalność jest z Tobą ściśle związana to czas wyjść z cienia i przedstawić się swoim przyszłym i aktualnym klientom. Dziś, gdy internet roi się od niemal identycznych stron, często pozbawionych treści warto zaprezentować się po prostu lepiej od konkurencji. Obserwując zachowania konsumentów widać, że kontakt bezpośredni z konkretną osobą jest zdecydowanie lepiej odbierany i budzi w większe zaufanie. Inaczej jest gdy kontakt jest anonimowy, schowany za graficznym logiem lub za ogólnym „Zespół firmy X”. Dotyczy to w szczególności mikro i małych firm, gdzie czynnik ludzki, związany przeważnie z osobą właściciela jest nie do przecenienia. Zatem wychodzimy z cienia.

Najlepsze zdjęcia biznesowe na stronę internetową.

W przypadku firmowych stron internetowych… „sky is the limit”. Oznacza to że przydać się mogą najróżniejsze zdjęcia. Na stronie o mnie świetnie wypadają portrety klasyczne, kadr amerykański jak i całe sylwetki, w orientacji pionowej. Bardziej ciasne kadry typu headshot w orientacji poziomej lub kadr kwadratowy przyda się do podpisów artykułów, wpisów i postów. Ale również w komunikatorach. Dużo zależy od estetyki strony, kolorystyki i konstrukcji. Świetnie sprawdzają się zarówno zdjęcia kolorowe jak i czarno białe. Profesjonalne zdjęcia biznesowe doskonale uzupełnią każdą stronę i wpłyną pozytywnie na nasze biznesowe postrzeganie.

5.

Zdjęcia biznesowe do artykułów, publikacji, wywiadów…

Możliwość publikacji, wypowiedzi eksperckiej czy wywiadu w magazynie, gazecie lub branżowej stronie internetowej to świetny sposób na wzmocnienie marki osobistej i zaprezentowanie się w roli eksperta w swojej dziedzinie. Odpowiednio dobrane i profesjonalne zdjęcie biznesowe i wizerunkowe wzmocni przekaz, a dodatkowo uwiarygodni naszą profesjonalną pozycję. Zdecydowanie lepiej jest posiadać własny bank profesjonalnych zdjęć niż liczyć, że zrobi je dla nas wydający artykuł (gazeta). Nie pozostawia wątpliwości jednak, że za wszelką cenę należy unikać w publikacjach zdjęć prywatnych, amatorskich i nieudanych. W takiej sytuacji lepiej w ogóle nie załączać fotografii.

Jak dobrać profesjonalne zdjęcie do artykułu.

Najczęściej to wydawca lub autor artykułu określa parametry zdjęcia. Dużo zależy od tego jak tekst będzie łamany, ile jest miejsca i jaka jest ogólna koncepcja estetyczna pisma, magazynu czy strony internetowej. Najczęściej przydają się zdjęcia sylwetkowe w orientacji pionowej -kadr klasyczny i amerykański. W przypadku gdy mamy więcej miejsca i swobody doskonale komponują się zdjęcia wizerunkowe i portrety charakterystyczne kadrowane w orientacji poziomej i pionowej w szerszych kadrach przedstawiające nas w konkretnym miejscu i warunkach.

A Ty, czy masz już profesjonalne zdjęcie biznesowe?

Zdjęcia biznesowe, czyli dla kogo fotografia biznesowa i wizerunkowa.

Zdjęcie biznesowe? Ale właściwie po co komu fotografia biznesowa? Fotografia biznesowa staje się coraz bardziej [...]

Idą Święta | Nie zapomnijcie o prezentach | Voucher Świąteczny

Święta to wyjątkowy czas. Podaruj najbliższym sesję zdjęciową, pamiątkę, którą będą będą cieszyć się całymi [...]

Fotografia biznesowa | Przygotowanie do sesji biznesowej | Podpowiedzi dla Panów.

Po artykule o zdjęciach biznesowych dla Pań, który możesz przeczytać tu, przyszedł czas na podpowiedzi [...]

3 Comments

Sesja biznesowa | Jak się przygotować do zdjęć? | Fotografia biznesowa dla Pań.

Sesja biznesowa? Ale właściwie po co? Sesje biznesowe to bardzo specyficzna dziedzina fotografii. Zdjęcia, które [...]

Jak zacząłem | Historia fizyka, który chcąc zostać finansistą został fotografem.

Niemal wszyscy, jak tu teraz siedzimy i patrzymy w ekrany jesteśmy targani jakimiś pasjami, fascynacjami [...]

2 Comments

Siedziba Piotr i Paweł dla PTB Nickel

Fotografia architektury i wnętrz. Nowa siedziba firmy Piotr i Paweł dla PTB Nickel. Poznań. www.kepinscy.com

Portret biznesowy | biznesowa sesja wizerunkowa do magazynu.

Sesja biznesowa do linkedin i publikacji prasowej. Fotografia firmowa, sesje wizerunkowe, portret biznesowy zdjeciebiznesowe.pl. Dowiedz [...]

Fotografia wnętrz dla firm | Matex dla PTB Nickel | Poznań

Profesjonalna fotografia wnętrz dla firm. Zdjęcia wnętrz i architektury na zlecenie PTB Nickel. Realizacja budowlana [...]